Πρώτος γύρος: Βαλενσιέν – Αζαξιό 1-1

ΑΖΑΞΙΟ

Με τη σκέψη στην επόμενη σεζόν είναι η Αζαξιό, που έχει πετάξει «λευκή πετσέτα». Υπέστη ακόμη μια ήττα την περασμένη εβδομάδα, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 2-0 απ’ τη Λανς, σ’ ένα παιχνίδι που έχασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Μπήκε πολύ χαλαρά στο γήπεδο, δέχτηκε το 1-0 στο πρώτο λεπτό, το 2-0 στο 50’ «κλείδωσε» τη νίκη για τη Λανς, με την Αζαξιό να πετάει «λευκή πετσέτα». Ήταν η τέταρτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πλέον θέλουν απλά να τελειώσουν αξιοπρεπώς το πρωτάθλημα. Μετρούν 40 πόντους, είναι απ’ τις ομάδες που θεωρούνται αδιάφορες, μιας και βρίσκονται πολύ μακριά απ’ την τριάδα ανόδου, ενώ η απόσταση τους απ’ τη γραμμή του υποβιβασμού είναι στο +8 και προς το παρόν προσφέρει ασφάλεια. Πάντως, το πρόγραμμα της Αζαξιό είναι εξαιρετικά δύσκολο, καθώς όλα είναι κόντρα σε ομάδες που έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για την Αζαξιό με 2-0 απ’ τη Λανς.

Στατιστικό: Από 6/8 εντός έδρας 2-3 Goal προέρχεται η Αζαξιό.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος θα παλεύει η Βαλενσιέν, που δύσκολα θα καταφέρει να ξεμπερδέψει νωρίτερα. Προέρχεται από δύο σερί ήττες, η τελευταία εκ των οποίων εντός έδρας με 1-2 απ’ την Κλερμόν. Ξεκίνησε ιδανικά το ματς με γκολ στο 11’, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 20’ και δέχτηκε «μαχαιριά» στις καθυστερήσεις για να χάσει 1-2 και να «βυθιστεί» ακόμη περισσότερο στον προβληματισμό. Στους 36 πόντους οι φιλοξενούμενοι, βρίσκονται στο +4 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού και βλέπουν το πρόγραμμα να είναι εξαιρετικά δύσκολο. Μόνο το σημερινό ματς είναι κόντρα σε αδιάφορη ομάδα, αφού ακολουθούν οι αναμετρήσεις με Νανσί, Παρί και Νιόρ. Χρειάζονται οπωσδήποτε τουλάχιστον άλλους 4-5 πόντους για να μπορούν να αισθανθούν απόλυτα βέβαιοι για την παραμονή, σήμερα άπαντες τόνισαν ότι στόχος τους είναι η νίκη κόντρα στους Κορσικανούς. Επιστρέφει ο Ντιμ (ΑΜ 11/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα για τη Βαλενσιέν με 1-2 απ’ την Κλερμόν.

Στατιστικό: Από 6/8 εκτός έδρας Under 2,5 προέρχεται η Βαλενσιέν.