* 2ος Όμιλος – 2η αγωνιστική.

* Τον όμιλο (Β’ κατηγορίας) πλαισιώνουν η Ελλάδα & η Ιρλανδία.

* Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Α κατηγορία, ο δεύτερος παίζει μπαράζ για την άνοδο, ο τρίτος για την παραμονή και ο τελευταίος υποβιβάζεται στη Γ κατηγορία.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League της Τρίτης (10/09).

* Αήττητη η Αγγλία (5-2-0) απέναντι στους Φινλανδούς, εντός έδρας μετρά 3/3 νίκες με συνολικό σκορ 9-2.

ΑΓΓΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ιρλανδίας. Ο Ράις άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και ο Γκρίλις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 26ο.

Θετικό το ντεμπούτο του υπηρεσιακού κόουτς Κάρσλεϊ στον πάγκο των “τριών λιονταριών”, το σαββατιάτικο πέρασμα από το Δουβλίνο έγινε με άνεση, δίχως να ανεβάσουν στροφές.

Κυριαρχική η εικόνα της Αγγλίας στο 1ο ημίχρονο, με 82% κατοχή και τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες. Σε διπλή φάση μετάβασης έγινε το 0-1 από τον Ράις, ο οποίος δεν πανηγύρισε λόγω του παρελθόντος του στις “μικρές” εθνικές της Ιρλανδίας.

Χάθηκε η μπάλα στην συνεργασία για το 0-2 του Γκρίλις, ο οποίος είχε κεντρικό ρόλο πίσω από τον φορ και δεν δίστασε να το γιορτάσει παρότι επίσης ημί-Ιρλανδός.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία… τράβηξε χειρόφρενο, αλλά ουδέποτε κινδύνευσε να μπει σε μπελάδες. Οι Ιρλανδοί απείλησαν σε μόλις δύο περιπτώσεις και στο φινάλε οι αλλαγές του Κάρσλεϊ έψαξαν ανεπιτυχώς ένα τρίτο γκολ.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα η προετοιμασία για το σημερινό παιχνίδι, λίγες αναμένονται οι αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Δεν κλήθηκαν στο “παράθυρο” του Σεπτεμβρίου οι Γουόκερ (δεξί μπακ), Σο (αρ. μπακ), Γκόμες (μπακ), Φόντεν (μέσος), Μπέλιγχαμ (μέσος), Πάλμερ (μέσος), Γουότκινς (φορ), Τόνεϊ (φορ) που ήταν στην αποστολή του Euro.

ΑΓΓΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ελλάδα. Ο Ιωαννίδης (23’) άνοιξε το σκορ, με αυτογκόλ (37’) έγινε το 2-0 και ο Ιωαννίδης σκόραρε ξανά (76’) για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Πικρό το σαββατιάτικο ταξίδι των Φινλανδών στον Πειραιά, γνώρισα βαριά ήττα από την Ελλάδα, σε ένα παιχνίδι που έδειχναν να ελέγχουν στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου.

Ανώτερο στο ξεκίνημα του ματς το σύνολο του εκλέκτορα Κανέρβα, ο οποίος ανέλαβε το 2016, κέρδισε κατά κράτος τις μάχες της μεσαίας γραμμής. Δεν επέτρεψε στην Ελλάδα να χτίσει επιθέσεις, ενώ οι φινλανδικές επισκέψεις στο τελευταίο τρίτο ήταν συχνές. Έλειπε όμως η καλή τελική επιλογή και κόντρα στην ροή του ματς ήρθε το 1-0.

Μεγάλη η γκάφα του κίπερ Χραντέτσκι στο build up, η οποία επηρέασε όλη την ομάδα. Άτυχος ο φορ Κάλμαν στη φάση του 2-0, στη μοναδική αξιόλογη επίθεση των Ελλήνων στο πρώτο ημίχρονο.

Άλλαξε η ψυχολογία του ματς με την αναπαυλα, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι, η κατοχή μοιράστηκε και η απειλητικότητα των Ελλήνων αυξήθηκε κατακόρυφα. Σε στατική φάση διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Απογοητευμένος με την αναποτελεσματικότητα της ομάδας του δήλωσε ο Κανέρβα, ο οποίος είδε τον υπαρχηγό Σούλερ (μέσος) να τραυματίζεται στο Καραϊσκάκης. Απίθανο να προλάβει το σημερινό ματς, εκτός κλήσεων μεταξύ άλλων οι Άλχο, Σοΐρι στην άμυνα και οι Τέιλορ (μέσος), Φορς (φορ).