*2ος Όμιλος – 3η αγωνιστική.

*Τον όμιλο (Β’ κατηγορίας) πλαισιώνουν η Φινλανδία και η Ιρλανδία.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League σήμερα 10/10.

*Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Α κατηγορία, ο δεύτερος παίζει μπαράζ για την άνοδο, o τρίτος για την παραμονή και ο τελευταίος υποβιβάζεται στη Γ κατηγορία.

*Η Αγγλία μετρά εφτά νίκες σε εννέα ματς κόντρα στην Ελλάδα, δεν έχασε ποτέ (7-2-0).

*Η Ελλάδα δε σκόραρε στα 4/7 τελευταία ματς κόντρα στην Αγγλία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Συγκλονισμένοι άπαντες στις τάξεις της Εθνικής Ελλάδας εξαιτίας του χθεσινού θανάτου του συμπαίκτη τους, Τζορτζ Μπάλντοκ, στην οικεία του στη Γλυφάδα. Η ΕΠΟ ζήτησε να κρατηθεί ενός λεπτού σιγή και να επιτραπεί στους διεθνείς μας να φορέσουν μαύρα περιβραχιόνια.

ΑΓΓΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Φινλανδίας για το Nations League τον Σεπτέμβριο. Το 1-0 ο Κέιν στο 57’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 76’.

Πήρε αυτό που ήθελε στα πρώτα ματς του ομίλου του Nations League τον Σεπτέμβριο, έκανε 2/2 νίκες κόντρα στις αδύναμες Ιρλανδία και Φινλανδία. Αρχικά, πέρασε απ’ το Δουβλίνο με περισσή άνεση, ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο, είχε 82% κατοχή και τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 26’ με τους Ράις και Γκρίλις. Στο δεύτερο μέρος έκανε διαχείριση, δεν κινδύνευσε να μπει σε μπελάδες. Οι Ιρλανδοί απείλησαν σε μόλις δύο περιπτώσεις.

Εναντίον της Φινλανδίας ζορίστηκε λιγάκι παραπάνω, στο πρώτο ημίχρονο η μπάλα δεν έμπαινε, είδε τον αντίπαλο να χάνει τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι Άγγλοι έγιναν πιο ουσιαστικοί, πήραν αυτό που ήθελαν χάρη στα δύο γκολ του Κέιν σε διάστημα 20 λεπτών, είχαν φάσεις για περισσότερα τέρματα. Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Φινλανδία δεν απείλησε στο δεύτερο μέρος.

Κάπως έτσι, τα «τρία λιοντάρια» έκαναν το 2/2, στις πρώτες παρουσίες του Λι Κάρσλεϊ στην άκρη του πάγκου. Πρόκειται για υπηρεσιακό προπονητή, που ανέλαβε μετά την αποχώρηση του Σάουθγκεϊτ. Προς το παρόν θεωρείται υπηρεσιακός, ωστόσο αν η Αγγλία κερδίσει και τα ματς του Οκτώβρη, ίσως στην ομοσπονδία αρχίσουν να τον σκέφτονται για μόνιμη λύση. «Είχαμε χρόνο να προετοιμαστούμε κατάλληλα, χωρίς να κουράσουμε πολλοί τους ποδοσφαιριστές που έρχονται από συνεχόμενα και πάρα πολλά παιχνίδια. Έχουμε ισορροπία, προπονηθήκαμε καλά και ανυπομονούμε για το παιχνίδι. Έχουμε πολλές διαθέσιμες επιλογές μεσοεπιθετικά, αλλά είναι σημαντικό να βρούμε την απαραίτητη ισορροπία», είπε ο Κάρσλεϊ.

Σε επίπεδο ρόστερ, επιστρέφουν οι Μπέλινγχαμ και Γουόκερ, που είχαν απουσιάσει τον Σεπτέμβριο, τέθηκαν εκτός λόγω τραυματισμού οι Μέινου (Μαντ. Γιουνάιτεντ), Κόνσα (Αστον Βιλα) και Γκιμπς-Γουάιτ (Νότιγχαμ Φόρεστ), σε σχέση με τις κλήσεις του Σεπτέμβρη είναι επίσης εκτός οι Μαγκουάιρ, Λιβραμέντο, Μπόουεν και Έζε. Δεν υπάρχει αριστερό μπακ στην αποστολή, αφού ο Σο ειναι τραυματιας και ο Τσίλγουελ ειναι ανέτοιμος. Ενας εκ των Σάκα, Αλεξαντερ-Αρνολντ ή Πάλμερ θα παίξει στη θέση. Κλήθηκαν οι Λιβραμέντο και Κέρτις Τζόουνς.

Στατιστικά

*Έρχεται από 3/5 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από πέντε διαδοχικά 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Ιρλανδίας τον Σεπτέμβριο. Το 0-1 ο Ιωαννίδης στο 50’ με όμορφο σουτ εκτός περιοχής, το 0-2 έκανε ο Τζόλης στο 87’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Δε θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα η εποχή Γιοβάνοβιτς στην εθνική ομάδα, έκανε 2/2 νίκες στα ματς του Σεπτέμβρη και έδειξε απευθείας ότι είναι καλύτερη ομάδα από Φινλανδία και Ιρλανδία. Στο πρώτο παιχνίδι επικράτησε άνετα 3-0 της Φινλανδίας εντός έδρας, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της ήταν πολύ καλύτερη, σκόραρε άλλη μια φορά για το τελικό 3-0.

Ακολούθησε το εκτός έδρας 2-0 επί της Ιρλανδίας, εκεί η Ελλάδα είχε σοβαρά επιθετικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, αδυνατούσε να απειλήσει, είδε τον αντίπαλο να έχει ακυρωθέν γκολ. Μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με το γκολ του Ιωαννίδη και αμέσως η ψυχολογία άλλαξε, βρήκε χώρους και απείλησε στις αντεπιθέσεις, σε μια τέτοια ήρθε το 0-2 απ’ τον Τζόλη στο 87’. Δίκαιο το αποτέλεσμα, έξυπνη η προσέγγιση της εθνικής μας.

«Δεν εξαρτώνται πολλά από εμάς γιατί είναι ποιοτική ομάδα η Αγγλία. Είναι ένα ενδιαφέρον ματς και σίγουρα πολύ καλό τεστ για εμάς όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία τόσο μεγάλη ομάδα. Αν θέλουμε σαν εθνική ομάδα να αλλάξουμε το στάτους που έχουμε, πρέπει να κάνουμε υπερβάσεις. Να κάνουμε αποτελέσματα που μπορεί να μην είναι στο επίπεδο που είμαστε τώρα», είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Μεγάλο πλήγμα η απουσία του Ιωαννίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρόσφατο ντέρμπι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, αποτελεί τη μοναδική απουσία. Δεν κλήθηκε ο Μπουχαλάκης.