*Αναμέτρηση με χαρακτήρα ντέρμπι.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρόντμπι – Άαρχους 0-1

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 26ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 68′ με τον Μπεχ. Γλίτωσε σε πέναλτι στο 86′, όταν και έμεινε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γένσεν-Άμπε.

Αήττητο σερί εννέα αγώνων για την Άαρχους στο πρωτάθλημα, με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ φιλοξενήθηκε από τη Βίμποργκ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Αν και είχε τις δυο πρώτες καλές στιγμές στον αγώνα, βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ και στα μέσα του ημιχρόνου, στη μοναδική φάση που απειλήθηκε. Δεν πτοήθηκε όμως και συνέχισε να ασκεί πίεση και να δημιουργεί ευκαιρίες.

Δικαιώθηκε εν τέλει λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, φτάνοντας στην ισοφάριση. Δεν κατάφερε όμως το κάτι παραπάνω, ενώ γλίτωσε και τα χειρότερα στο φινάλε, όταν είδε την αντίπαλο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, σε εκτέλεση πέναλτι.

Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Σίλκεμποργκ (1-1 εντός), Λίνγκμπι (0-0 εκτός) και Ράντερς (2-2 εντός), οπότε και είναι στους 20 βαθμούς μέχρι τώρα, στο -4 από την κορυφή. Αήττητη στα έξι φετινά εντός της, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

Την πρώτη από τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του θα εκτίσει ο αμυντικός Γένσεν-Άμπε, γνώριμα τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα.

Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ράγιοβιτς στο ένατο λεπτό, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 68′. Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπρόντμπι, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιέσπερ Σόρενσεν υποδέχθηκε τη Μίντιλαντ, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, ίσως και την καλύτερη φετινή της, φτάνοντας δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα. Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με το “καλημέρα” και στην πορεία συνέχισε να έχει την επιθετική πρωτοβουλία. Αφού έχασε κάποιες καλές στιγμές, εν τέλει σκόραρε ξανά στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ είχε φάσεις για ακόμη περισσότερα γκολ, τη στιγμή που δεν αισθάνθηκε ιδιαίτερο κίνδυνο.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης και σε ισοβαθμία με τη Ράντερς, ούσα παράλληλα στο -2 από την αποψινή της αντίπαλο. Δεν επικράτησε σε κάποια από τις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-2), αν και σκόραρε και στις έξι φετινές της.

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο αμυντικός Λαουρίτσεν, που εξέτισε την τιμωρία των δυο αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί.