8η αγωνιστική

*Η Άαλμποργκ επικράτησε στα 12/14 τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Λίνγκμπι για το πρωτάθλημα, έχοντας ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-7 επί της Μόρουντ/Βέφλινγκε, για το κύπελλο. Βρήκε δίχτυα με τους Χελένιους (4′, πεν. 35′), Κράμερ (24′), Αντεντέγι (50′), Μπόμχολτ (54′), Ιρεντάλε (61′) και Γιόργκενσεν (82′).

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Άαλμποργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μπρόντμπι (0-4 εντός) και Άαρχους (4-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μένο φαν Νταμ φιλοξενήθηκε από τη Ράντερς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες, με πιο αξιόλογη αυτή στο μισάωρο. Λίγο αργότερα όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και δεν κατάφερε να βρει απάντηση, καθώς μετά την ανάπαυλα δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο.

Έφτασε έτσι τις πέντε ήττες μετά τις επτά πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας παράλληλα και δυο νίκες. Μέσα στη διακοπή, συνέτριψε με 0-7 τη Μόρουντ/Βέφλινγκε, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

Άαλμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Φρεμ, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Άμον στο 24ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (30′, 50′, 64′, 67′).

Από την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα έρχεται η Λίνγκμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μόρτεν Κάρλσεν υποδέχθηκε τη Βέιλε, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Μπήκε αρκετά δραστήρια στο παιχνίδι και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, για να πάρει προβάδισμα από τα μέσα του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη και μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα. Πέντε λεπτά αργότερα είχε και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ, αλλά σε γενικές γραμμές δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε μέχρι τέλους τα ηνία.

Έφτασε έτσι τους πέντε βαθμούς μετά και τις έξι πρώτες στροφές (1-2-4), ούσα έναν πίσω από τη σημερινή της αντίπαλο. Μέσα στη διακοπή, ηττήθηκε με 4-1 από τη Φρεμ για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου, οπότε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.