*16η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Έγκερσουντ – Άαλεσουντ 3-1

*Το παιχνίδι του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, είναι και το μοναδικό που συναντά κανείς στην μεταξύ τους προϊστορία.

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από την Ρανχάιμ εντός έδρας πριν από δύο αγωνιστικές για το πρωτάθλημα. Μολονότι προηγήθηκε από πολύ νωρίς (6′), δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′). Όλα έδειχναν ισοπαλία, ωστόσο δέχτηκε το απόλυτο σοκ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η αντίπαλος έφτασε σε ολική ανατροπή με πέναλτι (90+6′).

Καταστροφικός πρώτος γύρος για την Άαλεσουντ, μακράν η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας έχοντας συγκεντρώσει μόλις εννιά βαθμούς σε δεκατέσσερα παιχνίδια. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην άμυνα και την κάκιστη ψυχολογία που έχουν οι παίκτες της, αφού ποιότητα υπάρχει. Μέσα σε αυτό το κάκιστο κλίμα αλλά και το γεγονός πως έχει να δώσει επίσημο παιχνίδι από τις 23/6, υποδέχεται την ανεβασμένη Έγκερσουντ με νέο προπονητή, αφού από τις 1/7 έχει για νέο τεχνικό τον Κιέτιλ Ρέκνταλ. Tραυματίες οι Φρόισα, Χόλαντ και Χόπλαντ, «φευγάτος» ο μέσος Κάρλσμπακ.

Άαλεσουντ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΕΓΚΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-2 από την Μπρίνε εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (5′), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 61′.

Η ξαφνική αποχώρηση του αρχισκόρερ Χέλμερσεν την επηρέασε τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά, αφού παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο εντός με την Μπρίνε και γνώρισε δίκαια ήττα με 0-2. Θα μπορούσε να σώσει τον βαθμό, αλλά ήταν εμφανές πως δυσκολευόταν πολύ στο να ολοκληρώσει τις φάσεις που δημιουργούσε. Έπεσε με αυτό το αποτέλεσμα στην τέταρτη θέση και καλείται να βρει μηχανισμούς προκειμένου να συνεχίσει στον δεύτερο γύρο, όπως ολοκλήρωσε τον πρώτο. Τραυματίες οι Μπέργκερσεν και Μίκαελσεν.