*9η αγωνιστική

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Κοζέντσα. Τα γκολ πέτυχαν Ρόβερ (7′) και Ζεντάντκα (75′). Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 45+3′ (Κούρτιτς).

Γνώριζε πως θα είχε δύσκολο έργο στην έδρα της Κοζέντσα, ωστόσο το έργο της έγινε πιο εύκολο αφενός από το γρήγορο προβάδισμα που πήρε, αφετέρου από το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά η Σουντιρόλ δέχτηκε πίεση από τους γηπεδούχους στο δεύτερο, χωρίς ωστόσο να απειλείται σοβαρά ο τερματοφύλακάς της, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη που ρέφαρε τις δύο σερί ήττες από Σαμπντόρια (1-0 εκτός) και Παλέρμο (3-1 εντός).

“Γνωρίζουμε καλά τι μας περιμένει στην αναμέτρηση με την Πίζα. Το σύστημα λειτουργεί, οπότε δεν πρόκειται να το αλλάξουμε”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Βαλέντε. Διαθέσιμος είναι ο Σ. Νταβί, νοκ άουτ τέθηκαν συνολικά έξι ποδοσφαιριστές.

Στατιστικά

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Τσεζένα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Λιντ (23′), Κανεστρέλι (38′) και Ντοναρούμα (55′ αυτ.), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πρέστια (76′).

Το αγωνιστικό στιλ της Τσεζένα εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό η Πίζα, σκοράροντας δύο φορές με γρήγορες αντεπιθέσεις πανηγυρίζοντας, παράλληλα, τη νίκη μπροστά στο κοινό της. Οι “νερατζούρι” διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πριν τη διακοπή της Σέριε Β και, παράλληλα, ρέφαραν τις δύο σερί ήττες που γνώρισαν από Τσεζένα (1-0 εντός στο Κύπελλο Ιταλίας) και Γιούβε Στάμπια (2-0 εκτός).

Στις τέσσερις συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις τους έχουν απολογισμό 3-0-1: Στις τρεις πέτυχαν από τρία γκολ, κράτησαν το μηδέν στις δύο. “Εύχομαι η διακοπή να μας έκανε καλό, έχω πολλές επιλογές για την αναμέτρηση με τη Σουντιρόλ”, είπε ο προπονητής Ιντζάγκι. Διαθέσιμοι οι Μλάκαρ και Τραμόνι, νοκ άουτ τέθηκε ο Γιέβσενακ. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Βινιάτο.