Ανανεώθηκε:
Ευρωλίγκα

ΜΟΝΑΚΟ – ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (22:00, NOVASPORTS 4)

Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική.

Ήττα-σοκ στο Πριγκιπάτο υπέστη η Μονακό από τη Ζάλγκιρις Κάουνας στις 10 Φεβρουαρίου, με 83-82. Οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 25 λεπτά, έφτασαν την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων σε διψήφια επίπεδα, με μέγιστο το +13 (54-41) στην τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξαν στην αντεπίθεση των Λιθουανών, που τελείωσαν το ματς με επιμέρους σκορ 9-2 και με καλάθι του Λεκάβιτσιους πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα. Μοιραίος ο Μάικ Τζέιμς, που αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 18 πόντους, όσους και ο Ντουέιν Μπέικον, 12 σημείωσε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας και 10 ο Ουίλ Τόμας. Το Σάββατο για το πρωτάθλημα, επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γκραβελίν με 82-66 και έφτασε τις πέντε νίκες στα πιο πρόσφατα επτά σε όλες τις διοργανώσεις.

Μονακό – Ούνικς Καζάν στην Winmasters
winmasters app

Σε περιπέτειες όσον αφορά την οκτάδα έχει μπει η Ούνικς, μετά τις τέσσερις αποτυχίες στα πιο πρόσφατα πέντε. Κι αν αυτές από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (85-68, στις 25/1) και από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Καζάν (86-75, τρεις ημέρες αργότερα) μπορούν να θεωρηθούν εντός προγράμματος, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με τη συντριβή στο Βερολίνο, με 81-53, από την Άλμπα πριν από 20 ημέρες και το εντός έδρας 84-77 από τον Ερυθρό Αστέρα, στις 11 Φεβρουαρίου. Σε αυτό το ματς οι Ρώσοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -11 (22-11) της πρώτης περιόδου και να φτάσουν στο +9 (65-56) προς τα τέλη της τρίτης, στο επόμενο διάστημα, όμως δέχθηκαν σερί 11-0, έχασαν το μομέντουμ και μαζί το θετικό αποτέλεσμα. Διψήφιοι οι Μάριο Χεζόνια (17π), Μάρκο Σπίσου (17π) και Τζον Μπράουν (13π). Το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έρχεται από δύο κολλητές νίκες για τη VTB, με έσχατη το 84-53 επί της Αστάνα στο Καζακστάν, την Πέμπτη. Ακόμα δεν έχει κάνει το ντεμπούτο του ο γκαρντ Τζον Χόλαντ, ερωτηματικό η συμμετοχή του γκαρντ Λορέντζο Μπράουν.

Δείτε τα Προγνωστικά Euroleague

Σε αντίθεση με το πρώτο μεταξύ τους που πήγε χαμηλά (74-74 η κανονική διάρκεια), περιμένουμε ένα ματς υψηλού ρυθμού και σκορ. Θα πάρουμε το Over 158,5 πόντοι, στο 1,94 στη Winmasters.